Захисти своє життя. Порядок дій у надзвичайних ситуаціях

Мета: ознайомити учнів з найбільш характерними надзвичайними ситуаціями та з порядком дій у деяких надзвичайних ситуаціях; узагальнити знання про стихійні лиха, про сигнали цивільної оборони та оповіщення населення у випадку стихійних лих та аварій; розвивати вміння правильно діяти у надзвичайних ситуаціях; виховувати навички самодисципліни, організованість, впевненість у своїх силах та прагнення допомогти тим, хто цього потребує.
- Автор: Коханюк Оксана Миколаївна
- Заклад: Дубенський НВК “ЗНЗ-ДНЗ”, вчитель
- Тема: Захисти своє життя. Порядок дій у надзвичайних ситуаціях
- Спрямування: Основи здоров’я. 3 клас
Обладнання: фотографії та презентації, правила та інструкції для учнів, відеозапис, ватно – марлеві пов’язки , протигази, респіратор, атрибути для гри.
Хід уроку
І. Організація класу.
– Діти, візьміться за руки, посміхніться один одному.
– До наших гостей, привітайтеся.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
-Сьогодні у нас незвичайний урок, урок з цивільного захисту. Один раз на рік в кожному навчальному закладі проводиться день ЦО. Щоб бути завжди готовим та вміти правильно діяти. І ось сьогодні ми поведемо мову про найцінніший скарб для кожної людини – життя. Навчимося берегти й захищати себе в надзвичайних ситуаціях, правильно діяти під час стихійних лих та аварій, пригадаємо правила користування індивідуальними засобами захисту.
1.Вступне слово вчителя.
Вчитель (говорить під музику):
Слайд 1.
Всесвіт.. Він – неосяжний, нескінченний. В ньому – велетенському і загадковому, час від часу відбуваються події. Однією з таких особливих,важливих подій стало народження нашої планети. І хтось – надзвичайно розумний і мудрий, подарував їй блакитні очі та зелено-оксамитову сукню і назвав її красивим та ніжним ім’ям – Земля, яка, народившись, дала нам найдорожче – життя. Давно те було, ніхто не пам’ятає, можливо, 4, а може, 5 мільярдів років тому. Але вона залишилась такою ж молодою, вродливою, осяяною золотими промінчиками сонця і люблячою все, що знаходиться на ній. Разом з нею завжди були краса і стихія, добро і зло. Від краси і добра. Земля раділа, ставала ще кращою, а від зла і стихії сумувала, тривожно здригалась.
Отже, у великому просторі Всесвіту народилась наша планета Земля.
- Якою ви її уявляєте?
2.Гра «Мікрофон».
(Діти розповідають, що схожа на м’ячик, зірку, сонячний зайчик і т. д.).
Живучи на Землі, люди, не замислюючись, роблять їй дуже боляче: руйнують надра, змінюють русла річок, забруднюють повітря й воду, знищують рослини і тварин. Наша планета дуже болісно реагує на таке ставлення і нерідко відповідає нам «взаємністю»: стихійними лихами, від яких руйнуються міста, села, дороги, і навіть інколи гинуть люди. Такі ситуації називаються «надзвичайними».
3. Складання асоціативного куща
Надзвичайна ситуація
стихія лихо страждання руйнування
знищення біда
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Визначення поняття «надзвичайні ситуації».
Слайд 2 .
- Що ж таке «надзвичайні ситуації»?
Надзвичайні ситуації – це такі ситуації, що призводять до порушення нормального життя, а , іноді , до загибелі людей та знищення матеріальних цінностей
Слайд 3 .
Існує три групи надзвичайних ситуацій:
- Природного характеру;
- Техногенного характеру;
- Воєнного характеру.
Слайд 4.
- Які ж надзвичайні ситуації можуть виникнути внаслідок природних явищ? (ожеледь, гроза, буря, снігопад, повінь, лісові пожежі, посуха, землетрус).
А зараз пропоную вашій увазі переглянути відеоролик «Стихійні лиха»
Перегляд фільму «Стихійні лиха»
ІV. Робота над темою уроку.
1. Стихійні лиха. Порядок дій в надзвичайних ситуаціях.
1 група. Землетруси.
Життя наше вирує на поверхні земної кори. Уявіть собі таку картину: теплий сонячний день. Весело щебечуть пташки. Сяє ласкаве сонечко. Граються щасливі діти. Пухнасті бджілки п’ють солодкий нектар з пахучих квітів…І раптом птахи тривожно закружляли, здригнулась Земля. Падають стовпи, валяться будівлі… Від страху тріпоче серце.
- Як ви гадаєте, яка стихія почала знищувати красу? (Землетрус).
У класі створено довідкове бюро, яке працювало над темою землетрусу. Слайд 5.
І учень: Плити земної кори постійно рухаються: то розходяться в сторони, то наповзають одна на одну. Коли одна плита стикається з іншою, слабкі місця земної кори руйнуються. При цьому виникає поштовх, струс Землі – землетрус.
Слайд 6.
ІІ учень: Місце на поверхні Землі, під яким це відбувається, називається епіцентром землетрусу. В епіцентрі сила землетрусу найбільша. Чим далі від епіцентру, тим вона менша. Це нагадує хвилі, коли кинути камінь у воду.
ІІІ учень: Земна кора коливається безперервно. Але землетрусами вважаються тільки найсильніші коливання. Під час землетрусу поверхня Землі раптово здригається, наче дихає. Від цього руйнуються будівлі, появляються тріщини в землі.
Слайд 7.
ІV учень: Передбачити землетрус дуже важко. Зупинити неможливо. Та перед цією стихією можна помітити тривожну поведінку тварин, рибок в акваріумі почути гуркіт, що наростає. Станції, що записують «подихи» Землі, розташовані у різних місцях земної кулі.
Так, діти, щодня на Землі стаються сотні землетрусів, але більшість з них такі слабкі, що ми їх просто не помічаємо. Найбільше землетрусів у Японії. У середньому на добу на її території відбувається три землетруси. Японці жартують: По одному на сніданок, обід і вечерю.
В Україні райони землетрусів знаходяться в Карпатських і Кримських горах. Відгомін поштовхів, що поступово затухають, поширюються по території всієї країни.
- Яких правил безпечної поведінки потрібно дотримуватись під час землетрусу?
Діти розповідають:
- Під час землетрусу небезпечно перебувати в приміщенні.
- Не втрачай часу на рятування речей, іграшок.
- Перебуваючи в приміщенні, не виходь на сходову клітку, а стань в отворі дверей.
- Опинившись на вулиці, треба далі відійти від будівель і ліній електропостачання.
- Коли повернешся в своє житло, не вмикай газ, воду, поки їх не перевірить комунально – технічна служба.
2 група Снігові замети.
Слайд 8,9, 10, 11.
Унаслідок тривалих снігопадів з’являються снігові замети. Вони спричиняють різні порушення транспортного зв’язку, пошкодження електричних ліній, ліній електропередач. Зокрема трапляються випадки обмороження частин тіла людей або замерзання.
- Що треба робити під час сильних снігопадів?
1. Постарайся не виходити з дому.
2. Якщо снігопад застав тебе в дорозі, дійди до найближчих осель.
3 група. Повені.
Біжить, дзюркочучи, струмочок. Ховається в зеленій соковитій траві холодне джерельце. Вода є в усьому живому й неживому на нашій планеті – в нас самих, тваринах, рослинах, грунті. Без води неможливе життя. Але інколи вода стає ворогом. Коли це буває?
Слайд 12
І учень: Коли дощі довго не припиняються, піднімається рівень води у річках. Починається повінь. Вона розмиває дороги, заливає родючі землі, знищує посіви, худобу. Люди рятуються на підвищеннях, дахах будинків, на деревах.
Слайд 13.
Повені виникають після раптового танення снігу, під час сильної зливи. Вода виходить з берегів і затоплює все навколо.Під час повені рівень води може піднятися на значну висоту. Людей евакуюють у небезпечні місця. Про евакуацію попередньо сповіщають. Передусім піклуються про дітей. Щоб не постраждати, треба бути уважним та обережним, чітко виконувати вказівки дорослих.
Слайд 14.
А ознайомить нас з правилами поведінки під час повені Пасічник Максим.
- Якщо ти знаходишся на першому поверсі, піднімись вище.
- При знаходженні в одноповерховому будинку піднімись на горище, дах.
- Якщо ти опинився в лісі, знайди підвищене місце, вилізь на дерево.
- Коли ти опинився у воді, пливи за течією до найближчої незатопленої ділянки. Використовуй при цьому дошки, колоди.
4 група. Гроза
Слайд 15
У якому місці ми б не перебували – скрізь над нами небо. По ньому пливуть пухнасті хмаринки, освітлені сонцем. У ньому літають щасливі птахи та срібнокрилі літакиНебо дарує нам теплий дощик і кумедні красуні – сніжинки. В блакитному просторі сяє різнобарвна веселка.
- Та інколи небо стає грізним і навіть небезпечним. Коли це буває?
1 учень: Під час грози. Гроза – це грім і блискавка з дощем і градом. Під час грози зазвичай ще й сильний вітер. Щохвилини у світі існує понад 2 тисячі гроз.Як поводитися під час грози? Це залежить від того, де вона тебе застане.
1. Удома зачини всі вікна і двері, вимкни електроприлади.
2. Негайно повертайся додому або зайди в будь-яке приміщення, якщо перебуваєш надворі.
2 учень:
3. У лісі не ховайся під високими та поодинокими деревами, адже вони притягують блискавку.Найкраща схованка – невисокі дерева, кущі.
4. У полі не лягай на мокру землю. Не заривайся в скирту; знайди улоговину, стань навколішки і нахили голову.
5. У воді негайно вийди на берег.
5 група. Буря.
Слайд 16
Буря – вітер великої руйнівної сили, який дме тривалий час. Бурю ще називають буревієм.Великої шкоди завдає буревій людині в природі: зносить будівлі, руйнує споруди, вириває з корінням дерева, пошкоджує мости і дороги, спустошує поля, рве дроти, підіймає в повітря цеглу, уламки шиферу, скла.
Слайд 17
- Як діяти під час бурі ?
1. Вдома зачинити двері, вікна горища, прибрати з балконів та лоджій всі предмети.
2. Не виходити на вулицю зразу після бурі, тому що через декілька хвилин вітер знову може посилитися.
3. На вулиці від урагану можна сховатися в канаві, ямі, притиснувшись до землі.
Вже немає дощів. Кожен день пливуть по небу біленькі хмаринки. Сонечко світить, дорослі й діти загоряють, купаються… Та згодом в річці неможливо купатись – в ній мало води. Квіти голівки похилили додолу, травичка засохла.
- Яке стихійне лихо настало?
6 група. Засухи. Слайд 18.
1 учень: Не меншої біди завдає і тривала відсутність води – посуха. Коли довго немає дощів – міліють ріки, висихає вода в криницях. Розтріскується грунт, вигоряють посіви і трави. Посуха загрожує голодом.Витівки води – велика небезпека для людей.
2 учень. Слайд 19. Засухи виникають , коли влітку тривалий час( понад місяць) не випадають дощі.Вони завдають значної шкоди сільському господарству, спричиняють неврожай. Засухи часто викликають пожежу.
Так, на жаль, людина безсила перед природою. Вона навчилась керувати космічними супутниками, атомом, комп’ютерами, але зупинити землетрус, ураган чи повінь людина не взмозі. Вона може лише правильно поводитися під час стихійного лиха і допомогти у цьому іншим.
- Практична робота в групах.
Щоб визначити, чи уважно ви слухали виступи експертів, проведемо практичну роботу в групах. Кожна група отримає своє завдання, записане на картці. За допомогою опорних карток група підготує відповідь.
Об’єднання в групи «Блискавки»; «Сонечка»;«Сніжинки»; «Місяці».
Завдання для команди «Блискавки»
Правила поведінки під час бурі вдома
- Складіть з розсипанки правила поведінки під час бурі вдома:
- зачинити двері, вікна;
- великі вікна зашити дошками, скло заклеїти смужками паперу або тканини;
- з дахів, балконів прибрати предмети, що при падінні можуть завдати людям травми;
- подбати про аварійне освітлення, медикаменти, зробити запас продуктів і води на 2–3 доби;
- радіоприймачі й телевізори тримати ввімкнутими для прослуховування інформації та пояснення правил поведінки;
- не виходити на вулицю.
Завдання для команди «Сонечка»
Правила поведінки під час бурі на вулиці
- Складіть з розсипанки правила поведінки під час бурі на вулиці:
- на відкритій місцевості ховатися у канаві, ямі, лягти на дно заглиблення і притиснутися до землі;
- не панікувати, діяти свідомо, надавати допомогу пораненим;
- найбезпечніші місця — сховища цивільної оборони, підвали і приміщення перших поверхів цегляних будинків.
Завдання для команди «Сніжинки»
Правила поведінки під час землетрусу
- Складіть з розсипанки правила поведінки під час землетрусу:
- негайно залиште будинок;
- не користуйтеся ліфтом, спускайтеся східцями;
- не вийшли — заховайтеся в безпечне місце (отвори капітальних внутрішніх стін, кутки,утворені цими стінами, біля внутрішньої капітальної стіни, під ліжком чи під столом);
- захистіть себе в будинку від уламків, важких предметів, скла;
- якщо ви перебуваєте у школі — сховайтеся під партою, накрийте голову руками;
- не стійте під дротами, трубами, карнизами;
- відійдіть від будівель, стовпів, огорож. Безпечними є місця в сквері, на пустирі чи відкритому майданчику.
Завдання для команди «Місяці»
Правила поведінки під час повені
- Складіть з розсипанки правила поведінки під час повені:
- зберіть особисті документи, цінності, ліки,продукти й інші необхідні речі;
- по можливості негайно залиште зону затоплення;
- перед виходом з будинку вимкніть електро і газопостачання;
- підніміться на верхні поверхи або горищні приміщення;
- залишайтеся на верхніх поверхах, даху, деревах або інших підвищеннях; сигналізуйте рятувальникам, щоб вони мали можливість швидко знайти вас;
- потрапивши у воду, зніміть із себе важкий одяг і взуття, знайдіть поблизу предмети, за допомогою яких можна протриматися на воді, поки надійде допомога.
Кожна група презентує свою роботу.
Фізкультхвилинка.
- Якщо пожежа відноситься до стихійного лиха – сплесни руками над головою.
- Якщо ти під час грози не стоїш під деревом– тупни ногою.
- Якщо до найпростіших укриттів відносяться підвальні приміщення, а не ігрові майданчики – присядь.
- Якщо протигаз відноситься до засобів захисту органів дихання – підстрибни.
- Якщо термінова евакуація, ти візьмеш документи і найнеобхідніші речі, а не іграшки– простягни руки сусідові по парті.
- Якщо під час завивання сирени, нам потрібно увімкнути телевізор або радіоприймач, а не утікати – посміхнись і сядь за парту.
VІ.Закріплення знань.
Про стихійні лиха, аварії повідомляють по радіо чи телебаченню.
Перегляд відео ролика «Служба безпеки» […]
Опубліковано фрагмент. Додається презентація. Переглянути повністю та завантажити (Як завантажити) можна за посиланням:
Авторськими правами на розміщений матеріал володіє автор, що підтверджено сертифікатом про публікацію №18-508 від 15.02.2018року. Відповідальність за достовірність та якість викладеного матеріалу також несе автор матеріалу.